Under dette navn optrådte bandet i forbindelse med Starfighters konkurrencen på Skanderborg Festival for et par år tilbage, med stor ros til følge.
I en del år arbejdede bandet som en trio med fokus på at indspille sporadiske singler, men i dag har de allieret sig med en ekstra guitarist/tangent mand og er tillige med det nye navn gået ind i en helt anden fase af deres musikalske udvikling.
Gruppen har skrevet nok materiale til 2 hele plader i løbet af efteråret, hvor de i 2 omgange har været på øvecamp på Lolland. Så lige nu arbejdes der på højtryk i drengenes selvbyggede studie i Valby på at få alle de gode idéer ned på harddisken.
Ligesom deres liveshows, bliver Picture Me's debutplade en festlig og interessant rejse igennem den nyere rockhistorie. Solidt plantet i 90'ernes alternative poprock har bandet nemlig ladet sig inspirere af de mange nye tiltag der i disse år er på psychfolk, indierock og elektroscenen, og det er der kommet et spændende og potent sammensurium ud af.
Gruppens lyd fuldendes af Andreas Larsens dybt personlige, fascinerende og undertiden hjerteskærende vokal, der er et kæmpeaktiv for dette yderst lovende band.
Dette bliver ikke sidste gang du kommer til at høre om Picture Me.
http://www.myspace.com/picturemelive
I stedet levere de jordnærer banaliteter, som fanger lytterens fundamentale tanker og følelser.
De forsøger at bryde grænsen mellem publikum og scenen. Og når der skrues op for forstærkerne, og energibølgerne brager langt udover scenekanten, bliver koncerterne til mere end bare en musikalsk oplevelse. Det er den fælles kærlighed til musikken, der er drivkraften for de fire fyre, og selvom musikken kan virke simpel, er det sange med flere lag og hvor der er kælet for detaljen.
http://www.myspace.com/thenationalshutup
The Failures spiller rock/punk på klassisk vis og er alle gamle kendinge på den københavnske scene. P.Pedersen, vokal & guitar, spillede bla sammen med Jesper Binzer i bandet The Whiteouts og er nu, udover The Failures, at finde i det københavnske fænomen, Bolværket. Lars Grønning, bas, spillede bas i det legendariske punk band City-X og har spillet i utallige andre konstellationer, blandt andet i Stalin Staccato sammen med Thomas Olsen, trommer, som ligeledes har spillet i et utal af andre sammenhænge. Bandet er en trio og er aktuelle i Thomas Vinterbergs nye danske film, Submarino, med numrene Turn Your Back And Crawl' og 'Everything Burns Out'.
http://www.myspace.com/failuresdk
http://www.myspace.com/feathergang
Det er da heller ikke den onde dødsstemning der kommer frem når CNFA bliver sat på, og deres progressive, tekniske metal strømmer ud fra højtalerne.
CNFA leverer et univers fyldt med variationer og udfordrende indslag. Inspirationen kommer hovedsageligt fra den amerikanske scene og musikken rummer en masse forskellige elementer som skæve taktarter, elektroniske effekter, voldsomme breakdowns, jazzede akkorder og blast.
Musikken spænder fra groovy stykker som skriger på headbanging, til stille melodiske stykker med jazzet fortegn samt til aggressive indslag fyldt med blast og grind.
På scenen leverer CNFA et show fyldt med energi, humor og vilde moves som kan få de fleste til at nikke med på beatet.
I midten af marts træder CNFA ind i CB Studios for at indspille den kommende cd med Christian Bonde. Jeppe Andersson står for mix og mastering i Hansen Studios, hvorefter det hele vil blive lagt op til gratis download i starten af april.
Efter koncerten er der ingen grund til at tage videre, for kælderen omdannes til Københavns fedeste rocknatklub og vi skal fyre den af i selskab med aftenens DJ, der spiller til den lyse morgen!
DJ Drunk Jesus
Fest, farver og det alternative twist er hvad du får en aften hvor DJ Drunk Jesus er bag de 2 hjul af stål. Under kasketten gemmer sig et speciale i 90'er NU-metal og moderne emo/screamo/metalcore. Men frygt ej, hits fra AC/DC, Aerosmith, Rage Against The Machine osv er altid den drivende potens, og enkelte hip hop numre er til tider også med. Er du derimod verdens største Manowar fan, bliver Drunk Jesus dog nok aldrig din yndlings DJ, da de sjældent ender på playlisten.
EventList powered by schlu.net
| • Sv:Pirate Night SigneA 17-08-10 15:30 |
| • Pirate Night Memmer 16-08-10 22:37 |
| • Sv:Hvad Lytter D... lady godiva 11-08-10 15:18 |